Sosyal Medya Görsellerinizi 4 Kolay Adımda Geliştirin


İnsan beyninin bilgilerin %90’ını görsel olarak kaydettiğini ya da insanların öğrenme becerisinin %83’ünün görsel hafıza sayesinde olduğunu biliyor muydunuz?

Bu bilgiler bize şunu söyleyebilir, içerik pazarlama stratejisinde kullanılan görseller en az içerik kadar önemli.

İyi tasarlanmış görseller mesajınızı daha etkin bir şekilde iletmenize yardım etmenin yanı sıra markanızı da güçlendirir.

Sadece etrafınıza bakın, neler görüyorsunuz? Birçok reklam veren görsel olarak müşterilerinin zihnine yerleşmeye çalışıyor, bu bir infografik de olsa, fotoğraf slide’ı da olsa hep bir mesajı görsel olarak iletme amacı var.

Aşağıda sizlerle sosyal medya görsellerinizi geliştirirken mutlaka dikkat etmeniz gereken dört anahtar kuralı paylaşacağım.

Adım 1: Markanızın renklerini belirleyin.

Renkler markanız için en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Markanızın kişiliğini en iyi yansıtan 2 ile 4 arasında rengi seçin ve renk skalanız bu renkler ve tonları arasında olsun.

Renkler görsel iletişimin en önemli adımını oluşturur. Renklerin ardındaki psikolojik araştırmalar pazarlamayı düşündüğünüz ürünün görsellerini hazırlarken sizlere çok yardım edecektir.

Renklerin Pazarlamada Etkisi tez çalışmasında araştırmacıların ortaya çıkarttığı sonuç ise şöyle diyor;

İnsanlar satın almak istedikleri ürünle ortalama 90 saniye ilgileniyorlar. Bu sürenin %62-%90 arası sadece ürünün rengiyle ilgili oluyor.

Peki siz renkleri ürününüzü pazarlayabilmek için nasıl kullanabilirsiniz? Nasıl hem satın almak için güvenmelerini hem de teşvik edilmelerini sağlayabilirsiniz?

Öncelikle hedef kitlenizin neler düşündüğünü öğrenin. Ardından bu bilgiyle aşağıda sizinle paylaşacağımız renk tablosunu gözden geçirin.

Peki en başarılı markaların/kişilerin arkasında duran renkler neler ve siz bu renkleri nasıl kullanabilirsiniz?

  • Siyah: Mesajınızı güçlü ve otoriter bir şekilde iletmenizi sağlar. Stil sahibi ve modası hiç geçmeyen mesajları bu renkle müşterilerinize iletebilirsiniz. Bunun yanında, resmiyet, lüks ve klasik deneyimler de siyah rengiyle iletilebilir.
  • Sarı: İyimser, teşvik eden ve eğlenceli bir renk olan sarıyı Nikon, Subway ve Best buy gibi markalarda en cesur ve koyu tonlarında görebilirsiniz.
  • Turuncu: Keyifli, davetkar, cesaretlendirici, arkadaş canlısı ve sıcak bir renk olan turuncu herkesi mutlu edecek bir renktir.
  • Kırmızı: Kırmızı duygusal olarak en yoğun renklerden biridir. Kırmızı rengini bir yerde gördüğümüzde ‘güç, macera, enerji ve aşk’ aklımıza gelebilir. Oldukça sıradışı olan bu rengin oldukça keskin tonlarını Virgin, Coca Cola ve Pinterest’te görebilirsiniz.
  • Mavi: Mavi genelde sakinliği ve sadakati sembolize eder. Mavi rengini düşündüğümüzde aklımıza gelen duyguları sıralayacak olursak ‘eşsiz, güvenilir, dürüst ve temiz’ şeklinde düşünebiliriz. Markalar sık sık mavi rengini logolarında kullanır, bunlara örnek olarak Facebook, Dell ve Oreo’yu inceleyebilirsiniz.
  • Yeşil: Yeşil rengi insanlara doğayı, doğallığı düşündürür. Sakinleştirir ve yeniler. Yeşil aynı zamanda dengeyi, gelişmeyi ve yenilenmeyi gösterir, finansal açıdan ise yeşil stabil maddi durumu simgeler.

2079606652

İpucu: Heksadesimal renk kodunuzu biliyor musunuz?

Kendi mükemmel renginizi belirlediğinizde, mutlaka size özel seçtiğini renk tonunun 6 haneli heksadesimal renk kodunu da belirleyin. Bu kodu Google Chrome’da kullanacağınız ColorPick EyeDropper ve EyeDropper eklentileriyle kolayca öğrenebilirsiniz.

Adım 2: Tipografinizi Belirleyin

Tipografi sadece harflerin değişik şekillerde sıralanarak görsel tasarımlar oluşturulması olarak düşünüyorsanız tekrar düşünün.

Tipografiniz görsel tasarımınızda en az renk seçiminiz kadar önem tekil eder. Markanızın kişiliğini, karakterini ifade ederken mutlaka tipografiniz de önemlidir.

Örneğin başlıklarınız ve yazılarını oldukça kolay okunmalı ve anlaşılmalıdır. Aynı zamanda göz alıcı ve dikkat çekici olmalıdır. Eğer birden alevlenen ve deli gibi paylaşan görsellere ihtiyacınız varsa hiçbirşeyi şansa bırakmayın.

Yapıyı, tasarımı, rengi ve tipografiyi tüm görsellerinizde test edin. Sosyal medya görsellerinden infografiklere, call to action kampanyalarına kadar markanızla bire-bir uyumlu olduğundan emin olun.

Görseliniz ve içerdiği metin potansiyel müşterileriniz için oldukça kolay eyleme dönüşebilecek içerik içermelidir.

751219823

İpucu: Font Tanımlarını Anlamak

Serif: Serif fontların sonunda mutlaka bir çizgi vardır. Baskıda oldukça iyi sonuç verirler. Ayrıca geleneksel veya profesyonel mesajlar iletmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz alternatifler arasında.
Sans Serif: Sonunda çizgiler, kıvrımlar olmayan, daha düz ve modern fontlardır.
Script: El yazısı şeklinde ya da italik olarak oldukça bol çeşidini görebileceğiniz script fontları sofistike ya da feminen tarzdaki gönderileriniz için biçilmiş kaftandır. Ayrıca dekorasyon amaçlı da kullanılabilir.
Elişi Fontlar: Daha kişisel ve günlük görünümler elde etmek için bu fontları kullanabilirsiniz. Takipçilerinize daha arkadaş canlısı ve kolay iletişime geçilebilir hissettirmek istiyorsanız elişi fontlar tam sizlik!

2474419351

Pek çok fontu tek bir görselde kullanmak kirli ve kaotik bir görüntüye sebep olacaktır, bir görselde iki, maksimum 3 fontu bir arada kullanın.

Tutarlı Görsellik

Instagram kullanıcıları için filtreler oldukça eğlenceli bir kullanım sunuyor. Siz de markanızın daha güçlü bir duruşu olsun isterseniz Instagram görselleriniz için bir filtre belirleyebilirsiniz. Markanız için kullanacağınız filtreyi seçerken hangi alanda bir gönderi olduğunu, görselin ve markanızın renklerini ve tercih edeceğiniz fontları göz ardı etmeyin.

113485509

Renkli bir filtreye mi ihtiyacınız var, yenilenmiş temiz bir filtreye mi, yoksa cool ve şehirli mi? Ya da markanız karanlık bir marka mı, retro mu, yoksa modern mi?

Eğer Canva ve RelayThat gibi benzersiz görseller üreten araçlar kullanıyorsanız seçmiş olduğunuz temanın içeriklerindeki filtrelerden de seçebilirsiniz.

Simge'nin Stili

Simge’nin Stili

İpucu: Belirli bir temada seri üretin

Eğer belirli bir kitledeki kullanıcıları markanıza çekmek istiyorsanız onların günlük alışkanlıklarına hitap etmelisiniz, bu durumda tek vuruşluk değil, bir seri halinde üreteceğiniz içerikle hedef kitlenizi kendinize çekebilirsiniz.

Örneğin aşağıda benim Simge için yarattığım #SimgeninStili serisinden bir görseli paylaşıyorum.

En Mükemmel Tarzda Görselliğiniz Olsun

Markanız için bir tasarım kılavuzunu hemen hazırlayın, sosyal medya postlarınızda logonun nerede yer alacağı, hangi boyutlarda yer alacağı gibi konuları kesinleştirin.

108558988

Ayrıca her sosyal medya alanı için farklı kılavuzlar ve özellikler ve farklı görsel büyüklükleri ve yerleştirmeleri olacaktır, bu görsellerin hepsi için template’leriniz hazır olsun.

Son Olarak

Hala görsel pazarlamanın online dünyasındaki fırtınası konusunda hem fikir değil misiniz?

Gelin birkaç istatistik inceleyelim.

  • İlgili görsellerle desteklenen içerikler, görseli olmayan içeriklere göre %94 daha fazla etkileşim alıyor.
  • İnternet kullanıcıların %60’ı görseli olan linklere tıklamayı daha güvenli bulduğunu ifade ediyor.
  • İş alanında kullanılan infografikler raporların okunabilirliğini %12 artırıyor.
  • Facebook’taki en çok etkileşim alan postların %93’ü bir görselle desteklenen postlar.

Hiçbir şüphe yok ki içerik yönetimi stratejinize uygun görsellerle desteklemek kitlenizin çeşitlenmesini ve artmasını sağlar.

Eğer içeriğinizi doğru görsellerle desteklerseniz mesajınızı açık bir şekilde iletebilir ve etkileşim sağlanmış takipçilere kavuşabilirsiniz.


Yorum Yok

İptal Et