Mükemmel Blog İçerikleri Oluşturmak


Blogunuzun bir amacı var mı? Yazılarınızın ritmini bulduğunuza inanıyor musunuz? Hedef kitlenizin kim olduğunu ve kitlenizin merakla beklediği konular neler bu konuda bir fikriniz var mı?

Öncelikle bu sorulara nasıl cevap verirdiniz? Verdiğiniz cevaplar önemli çünkü bu cevap farkınızı ortaya koyacak. Gelin birlikte inceleyelim.

Nasıl bilebilirim?

Benim ilk bloğum hep önceliğimdi, on yıl kadar önce ilk bloğumu açtığımda hedef kitlemin kim olduğu hakkında hiç bir fikrim yoktu ve onların ihtiyaçları konusunda çok fazla şey yazamamıştım. Etrafta dolandım, yazdım, gönderiler hazırladım tutkuma hep sahip çıktım. Çok kez düştüm kalktım, kapattığım bloglarım da oldu.

Peki tahmin edin, sonunda yaptım ve şu anda okuduğunuz blogda yazılar yazıyorum ve siz de yazabilirsiniz.

Aşağıda sizlerle blog yazılarınızın formülünü oluştururken oldukça işinize yarayacak altı adımdan bahsedeceğim ki ben de bloğumu bu yapıtaşlarının üstüne inşa ettim.

1- Bloğunuzun Ana Amacını Mutlaka Bilin

Yazdıklarımda bir anlam aramak beni hemen yakalayan bir durum değil. Öncesinde bildiğim, bilmediğim her konuda yazıyordum ancak bir süre sonra bununla hedef kitleme ulaşamayacağımı farkettim.

Yazılarım ruhsuz olduğu gibi geri dönen kişi sayısı da oldukça azdı. Hefedime ulaşmak içinse bir stratejiye oldukça hızlı şekilde ihtiyacım vardı. Problem ise içinde bulunduğum durumu yola koyabilecek bir stratejim olmamasıydı.

Tek-tük yazdığım yazıların bir odak noktası yoktu ve yazılarımın bir tarafı hep eksikti. Hemen bir müdahale şarttı.

Müdahalem benim deneyimlediğim kadarıyla oldukça yavaş ilerlemişti, umarım benim tavsiyelerimle sizin müdahaleniz bu kadar uzun sürmez.

Ne amaçla bir blog yazacağınızı, bloğunuzun DNA’sını tanımlamak gibi düşünebilirsiniz ve bunun için aşağıdaki soruları kendinize mutlaka sorun:

 1. İş yaşamınızda derin bir anlam ve yaşamınız boyunca edindiğiniz deneyimleri o ya da bu şekilde tüm masumiyetiyle paylaşmak istiyor musunuz?
 2. Sizin yazdıklarınızla motive olan ve ilham alan insanlar etrafınızda olsun istiyor musunuz?
 3. Bu sizin için bir hobi mi, yoksa tam zamanlı bir iş ya da bir girişimcilik fırsatı mı?
 4. Kendinize ve etrafınızdakilere kalacak bir miras mı bırakmak istiyorsunuz?

2-Tutkun Olduğunuz Bir Konu Belirleyin

Eğer blog sizin için tam zamanlı bir iş ve tek gelir kaynağı olacaksa ve cevabınız bu yöndeyse unutmayın ki yemek yiyecek, uyuyacak, nefes alacaksınız ve bu uzunca bir süre size gelir sağlamayacak.

Ve bir blog açacaksanız bu konuda sürekli içerik üretebilecek yeterlilikte, tutkunlukta olmanız gerekir. Ancak bu yeterlilik size yaratabilme şansı verir.

Eğer yazdığınız konudan para kazanmak gibi bir amacınız varsa ve bu konuda uzmansanız kapılar size zaten sonuna kadar açık.

Ancak burada önemli bir ayrıntı söz konusu, eğer yazdığınız alanla ilgili bir tutkunuz yoksa içeriğiniz de çok zorlama olacaktır. Zorlama ve doğal olmayan içerik ise okuyucuların her zaman hızlıca kokusunu alabildiği bir başarısızlık demektir.

Peki Tutkun Olduğunuz Konuyu Nasıl Bulacaksınız?

Yazarı olduğunuz blogun konusu sizin için nefes almak kadar doğal olmalı. Eğer sizi harekete geçiren ve ilham veren konuları bulmakta zorlanıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek bulmanıza yardımcı olun;

En sevdiğiniz not alma uygulamasını açın ve şu sorulara cevap verin

 1. Eğer zaman ve maddiyat önemli olmasa yazmak istediğiniz 5 konuyu sıralayın, benimkiler şöyle
  1. Köpekler
  2. Şarap
  3. Seyahat
  4. Motivasyon
  5. Sanat
 2. Bu konular sizi neden heyecanlandırıyor ve yazmak için motive ediyor?
 3. Bahsi geçen konulara yeni bir bakış açısı katıp benzersiz bir taraftan anlatabilir misiniz?
 4. Bu konuyla ilgili kendinizi iyi ifade edebildiğinize inanıyor musunuz?
 5. Konunun ulaşabileceğiniz, ulaşmayı hedeflediğiniz bir hedef kitleniz var mı?
 6. Sürdürülebilir bir konu mu?

Bitirdiyseniz cevaplarınızı tekrar gözden geçirelim;

Sizi etkileyen ne oldu? Onca blogun arasından sıyrılabileceğiniz ve kalbinizle işte bu diyebileceğiniz konu hangisi?

İşte sonunda hangi konuda yazmak istediğinizi bulduk ama bu yeterli değil, işin diğer önemli kısmıysa 5 ve 6. sorulara cevap verebilmek, bunun için de yapmanız gerekn konuyla ilgili derinlemesine bir araştırma yapmak.

3- Yazdığınız Konunun İçini, Dışını Herşeyini Bilin, Öğrenin

Artık yazdığınız blogun arkasında ne gibi konuların konuşulacağını ve kimlere bu yazıları servis edeceğimizi bildiğimize göre artık iş konunun içini dışını, herşeyini bilmeye ve paylaşmaya kaldı.

Çünkü benim için en büyük ipucu hep şu olmuştur, başarılı blog yazarları hedef kitlelerini çok iyi anlamalıdır.

Etrafınızdaki çok iyi blog yazarlarına bir bakın. Hepsi bir lazer odağı gibi hedef kitlelerinin taleplerine odaklanmışlardır.

Benim için en önemli örneklerden bir tanesi Anıl Tiryaki, kendisinin blogunu başından beri takip eden biri olarak tavsiyem kendi markasını nasıl geliştirdiğini, takipçileri üzerindeki etkisini gittikçe nasıl arttırdığını, görünürlük ve etkileşim konusunda nasıl bir ilerleme kaydettiğini mutlaka inceleyin.

AnılTiryaki.Com Anasayfası

AnılTiryaki.Com Anasayfası

Peki neden bu kadar hızlı ilerledi? Çünkü Anıl hedef kitlesiyle aynı dili konuşuyor. Şimdiden itibaren kendisinin blogunu mutlaka sık sık ziyaret edin çünkü kendisi bir blog girişimcisi olmak istiyorsanız her hareketiyle sizlere örnek olabilecek bir isim.

4- İçeriğinizin Konuyla Alakalı ve Yararlı Olmasına Dikkat Edin

Takipçilerinizle etkileşime geçmenin en büyük kuralı en temelde onlara sürekli içerik sunmak ve ihtiyaçlarıyla senkronize olmanızdan geçer.

Onların itirazlarını, eleştirilerini dinleyin. Diğer taraftan onların ilgisini canlı tutacak ve size kendilerini bağlayacak içeriği de sürekli onların yanıbaşında tutun.

İçeriğiniz onlar için sığınak, cevap ve sakinleştirici güç olmalı. Onlara aradıkları şey neyse onu verin ve onlar da sizi sonsuza kadar ayakta tutsunlar.

Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Bu konuda Diana Adams şöyle diyor

Kendinizi okuyucularınızın yerine koyun. Onlar için kullanışlı ve değerli içerik konuları neler olabilir. Hedef kitlenizin beynini okuyun. Ve tekrar tekrar yorulmadan yazdığınız konunun daha önce işlenmemiş işlenmiş dahi olsa farklı bir bakış açısı getirdiğinize emin olun.

5- Bir akımı başlatan, iletişime geçen, arkanızdan kitleleri sürükleyen siz olun.

Artık hangi konuda yazacacağımızı bildiğimiz ve bu konuda yazmaya başladığımıza göre yapmamız gereken diğer bir adıma geldik, konuya dahil olun.

Çünkü iyi bir içerik yazmak sadece ilk adım, diğer adımınız kendinizi duyurmak olsun.

Günlük olarak okuyucularınızla etkileşime geçin, onların duygularına seslenin, belirlediğiniz konularda sosyal medya araçları aracılığıyla tartışmalarına olanak tanıyın.

İletişimin devamıysa sizin blogunuzdaki yorumlarda gerçekleşsin. Kendi fikirlerinizi ve düşüncelerinizi alın ve bu çerçevede bir hareket başlatmak için çalışın.

Internet üzerinde ya da canlı olarak okuyucularınızın katılabileceği görüşmeler, toplantılar düzenleyin. Her hareketinizi takipçilerinizin size yaklaşacağı başka bir adım olarak tasarlayın.

Bloğunuzu takipçilerinizin evinde hissedeceği, ait hissedeceği ve zaman geçirirken eğleneceği bir yer haline getirin.

Ve tabii ki reklamınızı yapın, yapın, yapın.

Blogunuzun Tanıtımı İçin Kısa Bir Kılavuza da yer vermek istiyorum;

 • Sosyal Medya
  • Blog postunuzu hem Facebook profilinizde hem de sayfanızda paylaşın.
  • Google+’a özel olarak bir görsel hazırlayın ve bu görseli paylaştıktan sonra Pinterest’te de pinleyin.
  • Instagram için bir görsel hazırlayın, profilinizde linki paylaşın ve görselin altında makalenizden kısa bir bölüm paylaşın.
  • LinkedIn: Profilinizde ve konuya özel dahil ettiğiniz gruplarda paylaşın. Eğer üye değilseniz LinkedIn’de bir gruba dahil olun.
  • Konuyla ilgili kısa ‘Nasıl yapılır?’ videoları hazırlayın ve Youtube’a yüklemenin ardından bunu sosyal medya ağlarınızda paylaşın.
 • Blogger Toplulukları
 • Video
 • Ziyaretçi Gönderileri
 • Yorumlar – Yorumlar blogunuzun ilerleyen süreçteki stratejinizi belirlemek ve hedef kitlenizi etkilemeniz için en büyük yol.
 • Bültenler
 • E-Posta pazarlaması.

İyi Bir Hikayeniz Olsun.

Son tavsiyem bu listenin biraz dışında ve bence en etkileyici ve önemli olanı o yüzden sona sakladım.

Evet, gerçekten önemli, öyleyse dinleyin.

Eğer kötü bir hikayenizi paylaşmak konusunda bir mücadeleniz, çekinceniz varsa bunu aşın.

Sizin deneyiminiz, hikayeleriniz birer hediye. Elbette ki başkalarına yardımcı olması, motive etmesi ve ilham vermesi için paylaşılmalı.

Türkiye’de, beni en çok etkileyenlerden bir tanesi Ahmet Özkale’nin blogunda geçtiğimiz günlerde yayınladığı ‘Girişim hayalim için kurumsal bir şirketteki işimden çıkmak hayatımı nasıl mahvetti’ isimli yazısı. Kimsenin onun gibi bir hikayesi olduğunu sanmıyorum.

Okurken kendimi sürekli onun yerine koyabildiğim hatta bazen kelimelerin altını çizmek isteyebileceğim bir durumda buldum. Peki bunu sizinle niye paylaşıyorum? Çünkü içeriğinizin mutlaka sizin başarılarınız hakkında olması kanısının yanlış olduğunu elbette yaşadığınız kötü şeyleri de mutlaka deneyim açısından paylaşmanız gerektiğini bilmenizi istiyorum.

Bu sayede okuyucularınızın sizin bloğunuza yapışıp kalmasını sağlayacaksınız.


Yorum Yok

İptal Et