Göz Alıcı Sosyal Medya Görselleri Yaratmak


Bu bir sır değil, görsel pazarlamayı çok seviyorum.

Nerede, nasıl olursa olsun bir şekilde bağlantımız olduysa, parlak, cesur ve renkli görsellerimle benim yönettiğim markaları görebilirsiniz.

Ancak itiraf etmeliyim ki benim çalıştığım markalarda bu şekilde olsa da her zaman böyle başarılı markalarla karşılaşmak mümkün değil. Görsel pazarlama özellikle online stratejilerle gittikçe evrim geçiriyor.

Takipçilerinizin beğenilerini karşılamak için daha fazla zaman ve emek harcamak, markanızı ve işinizi tanıtabilmek için göz alıcı görseller üretmeniz gerekiyor.

Oreo, Nike, Starbucks gibi etrafınızdaki markalara bir bakın. Hepsinin bir ortak özelliği var; oldukça güçlü görselliğe sahip içeriklerle ürünlerini pazarlıyorlar.

Ve hepsi Instagram, Facebook, Pinterest ve Vine gibi sosyal medya mecralarını kendi hikayelerini anlatmak için kullanıyorlar.

İyi haber? Siz de kullanabilirsiniz!

Aşağıda sizlerle takipçilerinizin bayılacağı görsel içerikleri üretebilmek için bazı adımları anlatacağım ve bu sayede markanız daha göz alıcı bir hale gelecek.

Göz Alıcı Sosyal Medya içeriklerini Nasıl Tasarlayabilirsiniz?

Öncelikle şu konuya açıklık getirmek gerekir, görsel içerik neden markanız için önemli?

Çünkü takipçilerinizin pek çoğu tercihlerini görselliğe göre yapıyor. Ve markanızın görseli ‘durup okuyacak mı?’, yoksa sizi ‘es geçecek mi?’ sorusunun esas cevabı. Bu da aynı zamanda sizin işinizle ilgili olarak bağlantıya geçecek mi? ya da bir yarışmanıza katılacak mı? sorusunun cevabı demek.

İşte görsel pazarlama da tam buradan besleniyor. Doğru grafiksel görseller kuşkusuz ki sizin ya da markanızın vizyonunu paylaşmanıza yardımcı olur, ürününüzün tanıtımına ya da bir hizmeti satmanıza sebep olur.

The Branded Solopreneur’dan Andrea Beltrami bu konudan şöyle bahsediyor:

Görsel içerikler etkileşime geçtiğiniz potansiyel müşterilerinizin duygularına dokunurlar. Çoğu zaman yayınladığınız içeriğin okunmaya değer olup olmadığı konusunda karar vermelerini de bu sebeple etkiler. Bu sebepten iyi ve zekice tasarlanmış görsel içerikler hızlı ve kolayca müşterilere ulaşmamızı sağlar.

2388478487Ve Andrea burada sözünü ettikleri görsel pazarlamayla ilgili sadece bir ya da iki başlıktan ibaret. Beraber çalıştığı markaların hangi doğrultuda görüneceği ve hissettireceğini pek çok değişkene göre tasarlıyor. Blogundan sosyal medya hesaplarına kadar hiçbir mecrada görsel anlamda bir hata yapma lüksü yok. Eğer takip etmek isterseniz kendisine buradan ulaşabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere eğer potansiyel müşterilerinizin sizle bağlantı kurmasını hızlıca ve kolayca sağlamak istiyorsanız doğru görsel içeriklerle bunu gerçekleştirememeniz için bir sebep yok.

Görsel içeriklerin arkasındaki gücü anlatan aşağıdaki istatiksel bilgilerde neden geleceğin pazarlama stratejisinin görsellik üzerine kurgulandığını daha rahat anlayacaksınız;

 • Günümüzde sosyal medya içeriklerinin %63’ü görsellerle destekleniyor, yeni yayınlanan içeriklerinse %66’sı mutlaka bir görsel içerikle birlikte paylaşılıyor.
 • İnternet kullanıcılarının %54’lük bir kısmı kendi yarattıkları video ya da fotoğrafı paylaşıyorlar ve bu insanların %50’si yayınlanan görsel ya da videoyu yeniden paylaşmak için istek duyduklarını belirtiyorlar.
 • İçeriğe uygun bir görselle desteklenen metinler, görselsiz içeriklere göre %94 daha fazla okunuyorlar
 • Bir görselle desteklenen Tweet’lerde %150 retweet oranı artarken Facebook’ta bir görselle desteklenen içerikler %37 daha fazla etkileşim alıyor.
 • Kullanıcıların %60’ı arama sonuçlarında görsellerle öne çıkan firmalarla iletişim kurmayı ve onlardan alışveriş yapmayı tercih ediyorlar.

Sosyal Medya İçeriklerinizi Optimize Etmek İçin Görselleri Kullanın

Eğer sosyal medya optimizasyonundan bahsedecek olursak elimizdeki en önemli silah görseller.

Adobe’un 2014 senesinde yayınladığı Dijital Pazarlama Optimizasyonu anketine göre katılımcıların %80’i bir marka için görselliği ‘çok önemli’ ya da ‘önemli’ olarak işaretlemiş.

Peki takipçilerinizin deneyimini sosyal medyada optimize edebilmek için neler yapabilirsiniz.

Aşağıda en önemli 9 adımda görsel içeriklerle sosyal medyadaki markalarınızı nasıl destekleyebileceğinizi paylaşıyorum.

 • Dikkat çekici, yakalayıcı, sanatsal fotoğraflar. – Instagram fotoğrafları ve stok fotoğraflarını bu kategoriye alabilirsiniz.
 • Yaratıcı videolar – YouTube ve Vimeo gibi embed edebileceğiniz internet sitelerine yüklediğiniz ve direkt olarapostlarınızla paylaşabileceğiniz videolar.
 • Ekran Görüntüleri – Özellikle bir işlemin yapılma adımları, yardım için kullanılacak görsellerde çok işinizi görecektir.
 • İnfografikler – Uzun bir hikayenin özetini çıkartmak istediğinizde, insanları etkileyip esprili bir dilde anlatıp mesajınızı kolay yoldan aktarmak istediğinizde mutlaka kullanmanız gerekir.
 • Karikatürler / İllustrasyonlar – Uzun bir hikayeyi kısaltın, konuyla ilgili karikatürlerle destekleyin.
 • Caps’ler – Son zamanlarda oldukça popüler olan capslerden siz de markanız için yaratabilir ya da daha önce yaratılmış ve oldukça popüler olmuşlar arasından konuyla ilgili olanları markanız için kullanabilirsiniz.
 • Çeşitli Grafikler – Fotoğraflarınızı destekleyecek grafik tasarımları karıştırarak kullanın.
 • Görsel notlar – Kendinize bir format belirleyin ve notlarınızı bir format üzerinde yayınlayın.

Bana gelecek olursak yukarıda verdiğim tüm tavsiyeleri karıştırarak kullanmak en iyisi. Beni ve çalıştığım markaları, taze, eğlenceli ve standart üstü olmasının sırrı adımlardan birkaçını karıştırmaktan geçiyor.

Ama tabii ki bu benim kendi çalışma yöntemim için uygun, sizin için uygun olmayabilir. Örneğin Chobani ismindeki oldukça lezzetli yoğurt markasının aşağıdaki sosyal görseline bakalım. Ben eğer kendi markalarım arasında yiyecek sektöründe bir marka olsa kesinlikle böyle bir görselle takipçilerime günaydın demeyi tercih ederim.

Chobani’yi takip etmek benim için bir yoğurt markasını takip etmekten daha çok pek çok öğün ve yemek için de farklı dokunuşlar konusunda ilham almak demek.

Ancak daha önce de her markaya her yöntemin uygun olmadığını anlatırkenki örneğe gelecek olursak Chobani markasına baktığımızda infografiklerin bu marka için uygun olmadığını çok rahat anlayabiliriz. Son olarak, siz kendi çalıştığınız marka için hangi görselin uygun olduğunu anlayabilirsiniz ancak bunu kolaylaştırmak isterseniz aşağıda kendinize mutlaka sormanız gereken soruları listeliyorum. Kendinize sorun:

 • Bu görsel benim hedefime ulaşmam için nasıl destekleyecek?
 • Bunu nasıl dönüştürebilirim?
 • Bu görselle kimler ilgilenecek?
 • Bu görsel benim takipçilerime kendini nasıl hissettirecek?

Bunu bir oyun gibi düşünün. Yarattığınız her görselde bu soruların cevabını vermeyi unutmayın. Takipçilerinizin Bayılacağı Görselleri Hazırlamak Artık görsellerin neden bu kadar önemli olduğunu anladığımıza göre sıradaki adım takipçilerimizin bayılacağı görselleri ortaya çıkartmakta kaldı. Bunun için aşağıda listelediğim gibi pek çok değişik yol var.

 • Tanınması kolay sosyal medya profilleri, sayfaları oluşturun. Markanızın logosunun olduğu cover’ları tasarlayın ve bu serideki görselleri hem offline hem de online tüm mecralarınızda kullanın.
 • Takipçilerinizin ihtiyaçlarına seslenin. Hedef kitlenizdeki kişilerin düşünceleriyle görsellerinizi tasarlayın.
 • İnfografikler tasarlayın.
 • Eskiden yayınladığınız içeriklerden beğendiğiniz metinleri görselleştirerek alıntı imajları oluşturun.
 • Ancak en önemlisi görsellerinizi tasalamaya başladığınızda bunları kendinize özelleştirmeyi ihmal etmeyin. Logonuzu, web sitenizin adresini ya da fotoğrafınızı eklemeyi unutmayın. Bir template oluşturarak paylaştığınızda insanlar görselin sizin olduğunu bilirler, markanızın bilinirliğini yükseltirsiniz ve izinsiz kullanılmasını önlersiniz.

Günün Sözü “Birşey seni korkutuyorsa muhtemelen yapmaya değerdir.” Seth Godin #quote #quoteoftheday #sethgodin A photo posted by Fatih Kocatürk (@popnografi) on

Doğru Görsel Pazarlama Araçlarını Kullanmak

Eğer tasarım alanında çalışan bir profesyonelseniz Adobe ürünlerini mutlaka kullanmalısınız, Adobe Photoshop ve Illustrator görsellerinizi tasarlamada eliniz, ayağınız gibi olacaktır.

Ancak yalnızca sosyal medya uzmanıysanız ya da hızlıca yapmanız gereken bir görsel var ve bu işi tek başınıza yapıyorsanız eliniz ayağınız gibi olacak, online ve ücretsiz birkaç kaynaktan söz etmeden geçemeyeceğim.

Canva

Bu oldukça basit online uygulama tasarımcı olmayan kişilerin bile oldukça kolay görseller üretebilmesine yardımcı oluyor. Ben özellikle acele ve güzel birşeyler hazırlamam gerekirse mutlaka Canva’yı son zamanlarda kullanıyorum.

BeFunky

BeFunky’e bayılıyorum. BeFunky hem bir online kaynak hem de cep telefonlarınıza indirebileceğiniz bir uygulama. Hemen hemen bütün çektiğim fotoğraflara filtreleri sürekli bu uygulama üzerinden uyguluyorum.

Skitch

Uzunca yıllardır kullandığım bu uygulama Evernote tarafından yayınlanan ve almış olduğunuz ekran görüntüleri üzerinde yönergeleri kolayca oluşturmanızı sağlayan bir uygulama. Özellikle tutorial ya da bir eğitim hazırlıyorsanız eliniz ayağınız olabilir.

Son olarak

Görsel olarak markanızın sosyal medyada nasıl öne çıkarabileceğinizle ilgili olarak bir bakış açısına sahip olmak bir dijital medya profesyoneli olarak en büyük artınız.

Görsel stratejisi tanımlanmış bir markanın sosyal medya okyanusunda göz alıcı hale gelmesi hiç de zor bir süreç değil.

Peki siz nasıl ve nereden başlardınız? Ya da hali hazırda bir stratejiniz varsa işinizi görsel anlamda nasıl destekliyorsunuz? Sizin de yorumlarınızı oldukça merak ediyorum, yorum bırakmaktan çekinmeyin!


Yorum Yok

İptal Et