Etkileşimi Artırmak İçin Instagram’ı Nasıl Kullanmalı?


Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için Instagram’ı kullanıyor musunuz? Eğer cevabınız hayır ise artık kullanmanın tam zamanı.

Aylık 300 milyonun üzerindeki aktif kullanıcısıyla Instagram şu anda en popüler sosyal ağ olma özelliğini taşıyor.

Elbette ki Facebook en kalabalık kullanıcı sayısına sahip ama yüzleşmemiz gerek ki Facebok’ta bir içeriğin organik olarak etkileşim alması neredeyse imkansız hale geldi. Organik erişim ile etkileşim için para ödemek zorunda kalan iki kitlenin tam ortasında durup alternatifler arıyorsanız görsel ağınızı Instagram üzerinde geliştirerek Instagram’ın gücünden faydalanabilirsiniz.

Gelin hep beraber bunu nasıl gerçekleştirebileceğimize bakalım:

1 – Her Zaman Aktif Olun

Eğer Instagram’ın yalnızca yirmili yaşlardaki gençler ve teenager’lardan oluştuğunu düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz. Birçok marka başarıya ulaşmak için Instagram denizine elini soktu bile.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Forrester araştırmasının bulgusuna göre;

Instagram’daki takipçilerinizle etkileşiminiz, Facebook’takilere göre 58 kat daha güçlüyken, Twitter’daki takipçilerinizdense 120 kat daha güçlü.

Sadece bu istatiski bilgi bile markanızın Instagram’da bulunması için yeterli.

Ancak takipçileriniz sizinle Instagram üzerinden etkileşime geçmeden önce bu platformun genetik kodlarından dolayı sizin hakkınızda daha fazla şey öğrenmek istiyorlar, bu da aktif olarak Instagram’da markanızın yer almasıyla mümkün olacak bir süreç.

Mevcut sosyal medya stratejinizi entegre edeceğiniz planlama ile her gün için en az bir içeriğinize uygun bir görselle post paylaşmak zamanla insanların sizinle etkileşime geçmesine sağlayacak.

Bu konuyla ilgili bir örnek vermek gerekirse Jenn Herman’ın Instagram’ı nasıl bir eğitim platformu olarak kullandığını ve etkileşime geçmek istediği kişilerle nasıl bağlantı kurduğunu inceleyebilirsiniz.

Instagram Hesabınızı ve Instagram’ı Ne Kadar Sevdiğinizi Paylaşın

Eğer kimse bilmiyorsa hangi sosyal medya mecrasında yer aldığınız da önemli değildir.

Web sitenize Instagram profiliniziInstagram profilinize web sitenizi mutlaka ekleyin ve artık Instagram’da olduğunuzu paylaşın.

Sosyal ağlarınız arasında hangi mecralarda bulunduğunuzu paylaşmak da takipçilerinizi artırmak ve etkileşimi artırmak için kullanılabilecek yöntemlerden.

Peki bu ne demek, şöyle açıklayayım; markanızın yer aldığı diğer mecraları Instagram’da olduğunuzu söylemek için kullanın.

İşte bunu yapabileceğiniz bazı yöntemler;

 • İnternet sitenize, bloğunuza sosyal medya ikonları ekleyin, call to action görselleri yerleştirin.
 • Instagram’da paylaştığınız fotoğrafı Facebook’ta da paylaşarak açıklama bölümüne Instagram profilinizi ekleyin.
 • Son paylaştığınız fotoğrafı Google Plus’a ekleyin ve takipçilerinize sizi Instagram’da nasıl bulabileceklerini söyleyin.
 • Twitter için birkaç görsel hazrılayın ve birkaç tweet ile bu görselleri paylaşın ve Instagram’da olduğunuzu duyurun.

Markanız Hakkında Küçük İpuçları Paylaşın

Bu ofisinizden bir fotoğraf olabilir, ofisinizin bulunduğu binadan manzara olabilir ya da beraber çalıştığınız kişiler çalışırken çekilen backstage fotoğrafları olabilir, Instagram’ı firmanızla ilgili küçük ipuçları paylaşabileceğiniz bir alan olarak görün.

Herkes duvarların ardında neler oluyor merak eder, hele sosyal medyada dolaşıyorsa. Takipçilerinize içinizi göstermekten çekinmeyin. Bu siz ve takipçileriniz arasında oldukça derin bir ilişki yakalamanıza sebep olacaktır.

Neler paylaşabilirsiniz?

 • Şirket için etkinlikler
 • Komşularınızla olan ilişkiler
 • Gönüllü işler
 • İşinizle ilgili TBT fotoğrafları
 • Çalışanlarınızın fotoğrafları
 • Ofisinizin bulunduğu şehrin fotoğrafları
 • Ürünler
 • Hizmetler

ve liste daha da uzar.

Nair and Bjorn ismindeki yerel bir işletme Instagram’da kendileriyle ilgili etkileşimi artırmak için oldukça ilginç bir yol bulanlar arasında. Uzunca bir süredir Twitter’dan takip ettiğim pet-takı dükkanı paylaştıklarının ürünlerinin öne çıkan bir özelliğini de Instagram’da paylaşarak oldukça hızlı bir şekilde geri dönüş alan markalar arasında.

Size Özel Bir Bakış Açısı Yaratın

Instagram sizin markanızı özel kılan şeyleri gösterebilmek için en ideal mecra ve bu sayede markanızı oldukça kişiselleştirebilirsiniz.

Standart kadrajlardan ve stok fotoğraflarından uzak durun, size özel bakış açınızı herkesle paylaşın. Müşterileriniz sizin dünyanızla ilgili ipuçları görmeye bayılacaklar. D11 Danışmanlık firmasının sahibi olan Debra Trappen her Instagram gönderisinde kendi markasının bakış açısını yansıtmak konusunda en iyi örneklerden.

Kolay Bulunun

Her paylaştığınız fotoğrafta mutlaka konum belirtin. Haritada konumunu belirteceğiniz bir fotoğraf paylaştığınız zaman bu fotoğrafın yanı sıra takipçilerinizi paylaştığınız yere götürecektir. Bu da ürününüzle ilgilenen kişileri aynı zamanda mekanınıza çekebilmek için en önemli adımlardan birisi.

To celebrate the last day of September… tag a friend for a chance to share a dozen. #justbecause. Winner will be notified via DM. . ?@ianbaron

A photo posted by ***California Donuts #21*** (@californiadonuts) on

İlgi Çekici Videolar Paylaşın

Instagram’da paylaşacağınız videolar sayesinde işinizi ve markanızı takipçilerinize daha ayrıntılı gösterebilirsiniz. 3 ile 15 saniye arasındaki videolarla örneğin Calgary Emlak şirketi gibi sattığınız ya da kiraladığınız evlerle ilgili takipçilerinizin kısa bir turla bilgi sahibi olabileceği içerikler paylaşabilirsiniz.

Doğru kullanıldığında videolar etkileşiminizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Son Olarak

Instagram’da markanızla ilgili bir ürünü pazarlayacaksanız sadece hayal gücünüz yeterli.


Yorum Yok

İptal Et