2015’in Ortasında Tasarım Trendleri Nasıl İlerliyor?


Aslında design ya da tasarım diye bahsettiğimiz şey algı ve kavram arasında bir bağlama aracı olmaktan ibaret. Evreni oldukça büyük bir alana sahip, nesnel gerçeklik ile doğrudan bağlantısı olmayan, bu sebeple de çok önemi olmayan detaylar yerine, gerçekten önemli özelliklere dikkat çeken, hem kendi arasında kuralları bulunan hem de bireyin zevk algısına hitap eden algılardan, genelleştirme yaparak bir doğruya varan bir terimdir.

rönesans-hareketleri-2

İşin en zorlayıcı kısmı ise bireylerin zevk algısıdır. Bu sebepten olsa gerek tasarımın belirli kuralları ve hangi dönemde yapıldığına göre trendleri söz konusudur. Seçeceğiniz fontun kerning’inden tutun da yer vereceğiniz imajların boyutlarına kadar pek çok şeyi dikkate almanız gerekir. Bununla birlikte ortaya çıkan bazı doğrular ışığında ortaya kesinlikle kötü bir iş çıkmayacaktı. Sonucunda kişinin algısını da doğru yöneterek bir artı elde etmiş olacaksınız.

Bu kurallar ve trendler içinde yer aldığımız zamana göre değişiklik gösterir. Bir örnek vermek gerekirse; Rönesans döneminde dini içerikler ve gerçeklik daha göz önündeyken resim tarihi kendi içerisinde her çağda yepyeni ve benzersiz bir akım-trend ile karşımıza çıkmıştır. Bu resim için nasıl aynıysa, tasarım için de çok farklı değildir.256025859_1203f98521

Grafik tasarımın çıkış noktasına bakacak olursak, sanayileşme ve modern yaşama geçisin sonucu olarak özellikle de fotoğrafın keşfi ile ortaya çıkan İzlenimcilik ve Post-İzlenimcilik akımlarından sonra başlamıştır. Çünkü resim sanatı bambaşka bir yöne kaymaya başlamış ve grafik, afiş, ürün katalogları vb. önem kazanmaya başlamıştır. Gazetenin de hayatımızda yer etmeye başlamasıyla reklam ve tanıtım hayati öneme ulaşmıştır. Mesela ürün kataloglarından bahsedecek olursak önceki zamanlarda fotoğraflar değil, gravür baskılar ile ortaya çıkmaktaydı. Fakat işlerin tanıtımını ve duyurusunu gerçekleştiren afişler de kendi içinde bambaşka bir alan olarak karşımıza çıkıyordu.

Sonuç olarak ise içinde bulunduğumuz zaman, dizaynın akımlarına yön veriyor ve teknoloji ile daha da gelişiyor.

Dizayn ya da tasarım hep bir güncelleme ve geliştirme özelliğiyle ön planda olmayı sever. Zaten kendini sürekli yenileyen tasarımcılar bu trendlere hakim olabilmek için kendilerini aynı zamanda geliştirmek ve güncellemek zorundalar. Esasen bu tasarımcılar için bir zorunda olma durumu değil, günlük yaşamlarının bir parçasıdır.

Şimdi gelelim 2015’in ortasında olsak da 2015’in tasarım trendlerine;

background-blur-blurred-1459-825x550

1. Flu Arka Planlar

Bu konuda geçen yıldan bu yana çok büyük bir gelişme yok, bu yıl da akım flu arka planlar üzerine kurulu. Eğer bir ikonu, logoyu vurgulamak istiyor ya da stüdyo ortamında fotoğrafını çektiğiniz bir ürünün arka planında bir farklılık yaratmak amacınız varsa kesinlikle yarattığınız için doğru bir sonuç verecektir.

24icons

2. Doğrusal İkonlar ya da Diğer Adıyla Tek Çizgiyle Oluşturulmuş İkonlar

İkonlar tasarımda hep soyut olan bir şeyi son kullanıcıya aktarmanın kolay yolunu bizlere sunmuşlardır. İçinde yer aldığımı dönemin sadelikten yana olduğunu da bir kenara yazarsak tek çizgi ile yaratılan ikonlar insanların ilgisini kolayca çekebilmekte. Çağımızın insanı artık bunu öğrendi!

mineperspectivephotography-7c6b56556a64f0e70c7676f1311070a2_h

3. Eşi Benzeri Olmayan Perspektifler

Çağımız insanının öğrendiği bir diğer şey de farklı açılardan bakabilmek, hem sadece görsel anlamda değil, hayatlarında da bunu başardıklarını rahatça söyleyebiliriz. Farklı açılardan bakabilen insanların bambaşka olan dünyasına oldukça sıradan bir düz açıyla çekilmiş bir görsel gösterirseniz bu kişiyi baştan kaybedersiniz. Mesela; yukarıdan aşağı bir kompozisyonla karşısına çıkacak olursanız kesinlikle siz kazanırsınız.

double-exposure-animal-portraits-by-andreas-lie-41

4. Üst Üste Çekilmiş Fotoğraflar (Double Exposure)

Benim şahsen en çok beğendiğim tekniklerden birisi. İster sosyal medya görselleri olsun, isterse basılı yayınlar, her an, her alanda doğru mesajla kurgulayabilirseniz size dönüşü de bir o kadar mükemmel olacaktır. Markanızı böyle bir görselle bilinir hale getirmekse bir çarpan etkisi olarak tasarımcı olarak sizin kalitenizi yükseltir.

hipster-logos-1024x568

5. Hipster Simgeler

Bunlara çok fazla değinmeye gerek yok, kısaca günümüzün retro tarzında hazırlanmış ikonları demek yanlış olmayacaktır.

6zCLEtT

6. Low Poly

Kuşkusuz benim en sevdiğim tekniğe geldi. Bu teknik konusunda pek çok denemem oldu, portfolyomda bunlara ulaşabilirsiniz. Bu tekniği nerede ve nasıl kullanırsanız kullanın ben buraya aidim demenin en kısa yolu olacaktır. Bu bir web sitesinde yer alan slider’ın görseli olabilir, bir sosyal medya banner’ı olabilir, bir landing page olabilir. Kısacası her alanda göz kamaştıran ve aidiyet hissi uyandıran bir tekniktir.

flat-design-long-shadow-social-icons

7. Uzun Gölgeler

Flat Design ile hayatımıza iyi ki girmiş ve uzunca bir süredir yaşamımıza yer eden bir teknik. Genellikle ikonların arka planlarında izafi bir düzlemde duruyormuş gibi, üzerine gölgesi düşüyormuş gibi algılanmasını sağlıyor.

Starbucks-White-Cup-Winning-Design-hero-IIHIH

8. Zentangle

Belki adını ilk defa duyuyor olabilirsiniz ancak eminim ki gördünüz. Özellikle instagram’da paylaşılan Esrarengiz Bahçe kitabındaki çizimlere çok benzeyen, iç içe, karmaşık ama bir o kadar da uyum içindeki şekiller. Beraber kullandığınız öğenin ruhuna göre verdiği tat da değişecektir ama kötü bir sonuç almayacağınız garanti.

mobile

9. Emoji

Belki de internetin getirdiği en büyük zorluk kendimizi doğru ifade edememek. Bir tanıdığınız ya da arkadaşınızla yazışıyorken hem zamana karşı yarışıyor olmak vhem de az ve öz bir şekilde yanlış anlaşılmadan kendinizi ifade etmelisiniz. Ancak bunu yapmak emojiler hayatımızda olmasa oldukça zordu. Her gün gelişen tasarım anlayışı ise bunları birer font olmaktan çıkartarak bizlere emoji ikonları olarak döndüler. Artık pek çok kişi kelimeleri hiç kullanmadan yalnızca emojilerle kendilerini çok rahat ifade edebiliyor.


Yorum Yok

İptal Et